Rapporter
Upprop för 2010
Som de flesta av Er vet så har tävlingskommitén huvudansvaret för tävlingsverksamheten på klubben. De olika kommitérna arrangerar och ansvarar även för tävlingar som inte direkt leds av tävlingskommitén, tex seniornas måndags golf etc.
Tävlingkommitén vill med detta utskick locka dig att ställa upp som tävlingsledare under någon eller några tävlingar i år. För detta behöver man inte vara medlem i tävlingskommitén utan kan hoppa in vid någon enstaka tävling under året. Uppgifterna kan bestå i att:
- Dela ut scorekort och ta betalt för startavgift
- Informera om eventuella tillfälliga lokalaregler
- Kontakta domare vid problem med regeltolkning
- Samla in scorekort vid tävlingens slut
- För de som vill, även hjälpa till vid prisutdelningar
- Under tävligen kontrollera att spelet flyter så rondtiderna inte blir för långa
Vid tävlingarna får man fika- och lunchkupong och det finns alltid en erfaren tävlingsledare som har huvudansvaret.
Vi ser gärna en blandning av åldrar och önskar speciellt att tjejer/damer kanske vill hälpa till så vi får en sammansättning som tar tillvara på allas instressen. Är det så att ni tycker att detta är riktigt roligt och vill engagera er ytterligare säger vi inte nej om ni vill bli medlem i tävlingskommitén.
Är Du intresserad? Kontakta
Mikael Sandberg, 036-370709 / mikael.sandberg@storaenso.com
eller
Kansliet på Hook, 0393-21503 / kansli@hooksgk.se
Hoppas vi ses under 2010!
Med vänliga hälsningar Tävlingskommitén HOOKS GK